wygląd

Pierwszą rzucającą się w oczy cechą korata jest jego futro – szaroniebieskie, o srebrzystym połysku, który nadają mu przezroczyste koniuszki włosów. Włos jest średniej długości, lśniący, miękki i jedwabisty, bez podszerstka, niezwykle gęsty, i przylega ściśle do ciała. U dorosłego kota futro może rozstępować się lekko na linii grzbietu, kiedy kot się porusza.

  _N043740 kw  _N048335 kw  _N054008 kw  _N057073 kw

Największa ozdoba korata, jego oczy, są wielkie, szeroko otwarte i świecące: u kilkutygodniowych kociąt – niebieskie, u kilkumiesięcznych – bursztynowe, u młodych dorosłych mogą stać się żółte, by u dojrzałych kotów wybarwić się na zielono, choć i żółty odcień jest u koratów dopuszczalny. W dzień wyglądają –  jak opisał je starożytny poeta z ojczyzny kota – jak „krople rosy na liściu lotosu”; wieczorem nabierają bardziej szmaragdowego odcienia.

Nad oczami rysują się łuki brwiowe, które schodzą do kości policzkowych. Ta linia nadaje głowie korata szczególnego dla tej rasy kształtu serca, wyraźniej widocznego u kotów dojrzałych. Na mocnej, okrągłej głowie osadzone są duże, czujnie nastawione uszy – szerokie u nasady, łagodnie zaokrąglone na końcach. Nos ma lekkie wgłębienie u nasady, a czubek jest nieco zakrzywiony w dół, jak u lwów. Mocno rozwinięty kształtny pyszczek z silną szczęką podkreśla sercowaty kształt twarzy.

_N041673  _N039775  _N057601  Dessi 7 months old

Ciało korata – kota średniej wielkości – jest zwartej budowy, muskularne, sprężyste i jakby stworzone do akrobacji. Nogi są smukłe, proporcjonalne do reszty ciała, zakończone owalnymi łapkami. Korat potrafi skakać wysoko z miejsca, bez rozbiegu, co jest nietypowe dla innych ras. Z wyglądu lekki, waży więcej niż się wydaje – w jego ciele nie ma zapasów tłuszczu. Ogon jest grubszy u nasady i zaokrąglony na końcu. Wszystkie linie ciała korata są miękkie i łagodne.

Koraty należą do kotów, które pięknieją z wiekiem. Wiele z ich cech wymaga czasu, aby osiągnąć pełną dojrzałość – przede wszystkim kolor oczu, następnie wyraźny kształt serca w twarzy, a także muskulatura. Prawdziwą krasę osiągają między trzecim a piątym rokiem życia, aby przez wiele kolejnych lat cieszyć swoich właścicieli swym nieodpartym wdziękiem.