korat a kot rosyjski niebieski

Te dwie rasy kotów zdecydowanie różnią się usposobieniem: kot rosyjski niebieski jest powściągliwy, ceni sobie spokój i bywa nieufny wobec gości; korat jest śmiały, zrównoważony, towarzyski i żywiołowy. Z wyglądu na pierwszy rzut oka można łatwo pomylić koty tych dwóch ras. Różni je jednak szereg szczegółów: w porównaniu do oczu kota rosyjskiego niebieskiego, które są kształtu migdałów i muszą być zielone, oczy korata są większe, okrąglejsze i jaśniejsze, i dopuszczalny jest kolor żółty. Uszy korata są łagodnie zaokrąglone na końcach; uszy kota rosyjskiego są bardziej spiczaste. Nos korata ma delikatny stop, a czubek jest delikatnie zakrzywiony, co nie występuje u kota rosyjskiego, którego nos jest zupełnie płaski. Głowa korata jest okrągła z wyraźnie zaznaczonym kształtnym pyszczkiem; głowa kota rosyjskiego jest w kształcie klina.

         Po lewej: kot rosyjski niebieski, po prawej: korat

Kot rosyjski ma gibkie ciało o delikatnym kośćcu, długi tułów i szyję oraz szczupłe łapy, choć może wydawać się mocniej zbudowany z powodu grubego futra, które często ma jaśniejszy odcień niż u korata. Korat jest zwarty i umięśniony, choć nie sprawia wrażenia ciężkiego. Kota rosyjskiego charakteryzują linie proste – dla koratów charakterystyczny jest łagodny, zaokrąglony zarys wszystkich linii ciała.

Kilka cech wyróżnia korata od wszystkich innych kotów niebieskich: rosyjskich, brytyjskich, kartuskich czy orientalnych. Tylko korat ma sercowaty kształt twarzy. Jego gęste, jedwabiste futerko składa się z tylko jednej warstwy, skutkiem czego ściśle przylega do ciała. Korat jest rasą rzadką i wyjątkowo czystą – w odróżnieniu od innych, czystą przede wszystkim dzięki naturalnej selekcji w naturalnych warunkach życia, nigdy nie rekonstruowaną. Jego szczególne piękno wywodzi się z życia bliskiego naturze przez wieki – bez ingerencji człowieka.

Więcej (w języku angielskim) na temat różnic pomiędzy trzema rasami kotów, które występują wyłącznie w umaszczeniu niebieskim, czyli o kotach kartuskich, rosyjskich oraz koratach można przeczytać na stronie Show Cats Online. Cechy charakterystyczne różnych kotów niebieskich przedstawione są również na stronie What Blue Cat IS That?